01

Trzy lata trwało zanim Młodzieżowa „Orkiestra” Rozrywkowa (pierwotna nazwa) została w pełni ukształtowana. Słowo orkiestra daję w cudzysłów, bo zaczynało się od duetu, potem coraz bardziej zespół się rozrastał, aż obecnie liczy 12 członków. Marcin Rączka, pomysłodawca, założyciel i prowadzący orkiestrę naprawdę zrobił dobrą robotę. Chcecie wiedzieć jak to wygląda obecnie?

Zestaw instrumentów jest naprawdę nietypowy. Myśląc orkiestra myślimy w sposób dwojaki: albo o stadzie smyczków okraszonych kilkoma fagotami, fletami, z tyłu jakieś kotły, albo ekipa w górniczych czakach z pióropuszem na głowie, trzymających tenory, tuby i saksofony. Co jest w składzie Note Nation Orchestra? Gitara basowa, dwie gitary elektryczne, fortepian, perkusja, saksofon sopranowy, altowy, obój, flet, puzon, klarnet i skrzypce. Brzmienie niemalże egzotyczne.

Co grają? Szeroko rozumianą muzykę rozrywkową. Od Milesa Davisa po Steviego Wondera. Nawet był epizod z węgierską muzyką ludową w opracowaniu jazzowym. Uczestnicy, w większości uczniowie szkół muzycznych (nikt czysto hobbystycznie raczej na oboju nie gra), uczą się tego, czego brakuje większości Państwowych Szkół Muzycznych. Tego, że muzyka może dawać radość zamiast stresu, że muzyka jest sztuką niesamowicie plastyczną, że instrumentaliści powinni być wszechstronni i korzystając ze swoich umiejętności mogą stworzyć coś swojego. Szkoły muzyczne dają potężne zaplecze techniczne, naprawdę – czapki z głów. Poza tym umiejętność biegłego czytania nut, znajomość literatury, wrażliwość i szereg ważnych rzeczy, ale zapominają o tym, że muzyka poza tym, że jest sztuką wyższą powinna też być sługą społeczeństwa.

Tak, muzyka powinna służyć zarówno odbiorcom jak i wykonawcom. Jak widzę te popisy w białych koszulach i czarnych spódniczka, w dusznych, ciasnych pomieszczeniach, na których tak naprawdę nikt nie chce być to mnie krew zalewa. Zgadzam się, to też być może czegoś uczy, na pewno kultury i zachowania podczas występów.

Na zajęciach Note Nation Orchestra panuje przyjemna atmosfera, a koncerty, które odbywają się niezwykle często cechują się pełnym profesjonalizmem. Uczestnicy uczą się nie tego, jak radzić sobie ze stresem, a tego jak muzyka może cieszyć. Kiedy ja grałam koncerty energię czerpałam nie ze stresu a z podekscytowania. To jest znacząca różnica, mimo podobnego zachowania organizmu – przyspieszonego bicia serca, wypieków na twarzy. Po latach moje odczucia troszkę się stonowały, obecnie podchodzę do każdego koncertu jak do zadania, które mam do zrealizowania.

Na zajęciach grupa uczy się jak siebie słuchać nawzajem, jak pracować ze sobą a nie obok siebie, oraz wyrabiają w sobie umiejętność improwizowania i czytania tzw. „kwitów”. O co chodzi? Czytanie kwitów – linii melodycznej z napisanymi nad nią akordami daje przygotowanie do jednego z najtrudniejszych przedmiotów II stopnia szkoły muzycznej, a dalej studiów, czyli do analizy harmonicznej i harmonizowania (lekcja: Harmonia). Szczerze? Mało kto dobrze radzi sobie z tym przedmiotem. Ja sama przeleciałam LEDWO na trójach, by podczas samodzielnego odkrywania grania z tychże kwitów i improwizowania po akordach, zrozumieć muzykę o wiele, o wiele bardziej, czerpać z niej więcej przyjemności i nieopisanych doznań słuchowych-duchowych 🙂

Improwizacja to taka harmonia w praktyce. Improwizując uczysz się SŁYSZEĆ harmonię. Słysząc harmonię, masz o wiele więcej narzędzi do wyrażania siebie i zdanie pozytywnie egzaminów z wyżej wymienionego przedmiotu.

Co najważniejsze, zajęcia p. Rączki nie dotykają kwestii techniki czy zadęcia, więc nie ma mowy o jakimkolwiek zepsuciu. Dają tylko nowe światło na muzyczne kwestie i pomagają wydobyć od każdego członka bandu o wiele więcej niż Ci się spodziewają.

Cóż mogę więcej powiedzieć? Z całego serca polecam Note Nation Orchestra! Jeśli jesteś z Górnego Śląska, nie masz skończonych 25 lat, masz dowolny instrument i trochę wolnego czasu we wtorki wieczorem – Note Nation Orchestra czeka na Ciebie

Poniżej podaję fanpage facebookowy:

facebook.com/nnokatowice

Ps. Zaskoczyła mnie tylko jedna rzecz – zajęcia są zupełnie darmowe!